Reklama

Etyka i genetyka

Etyka i genetyka

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Każdy człowiek sam odpowiada za swoje czynności publiczne i nic do tego nie mają jego stosunki rodzinne, pozostające pod ochroną prawa i przyzwoitości. Zasada ta ustanawia nieprzekraczalną granicę między najostrzejszą nawet polemiką a paszkwilem.
K

Konkurencja dzienników jest w Europie i Ameryce znana od XVIII wieku. Ma często charakter walki o ideowe pryncypia i w tej mierze bywa podporządkowana logice rywalizacji politycznej, międzypartyjnej. Kiedy zaś różnice przekonań nie są przepastne i nie dotykają najgłębszych zasad światopoglądowych, na plan pierwszy wysuwa się rywalizacja handlowa, tym bardziej zacięta, im wyraźniej konkurujące dzienniki walczą o pozyskanie tych samych czytelników ze swego kraju, powiatu albo miasteczka, a wraz z nimi adresowanych do nich reklam.

Złość w kostiumie

Rywalizacja taka nie przypomina na ogół sportowych zawodów dżentelmenów. Co więcej: jest z reguły brutalniejsza i mniej ucywilizowana niż współzawodnictwo kupieckie, gdyż posiadanie w ręku mocnego narzędzia wpływu na opinię publiczną kusi, aby go użyć dla skompromitowania...

10807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]