Reklama

Ładowanie...

Układ kaukaski: sojusznicy Moskwy biorą się za łby

w cyklu STRONA ŚWIATA
13.01.2023
Czyta się kilka minut
Powołana do życia po upadku komunizmu i rozpadzie Związku Radzieckiego Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym miała zastąpić Rosji Układ Warszawski. Nowi alianci jednak jeden po drugim występują z przymierza.
Władimir Putin i Nikola Paszynian podczas Spotkania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Erywaniu, 23 listopada 2022 r. / FOT. Vahram Baghdasaryan / Associated Press / East News
N

Na początku stycznia Armenia ogłosiła, że nie będzie u siebie gościła zapowiedzianych pierwszego dnia roku przez Rosję wspólnych ćwiczeń wojskowych państw sprzymierzonych w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. „Takie manewry w tym miejscu i czasie byłyby niewłaściwe i nie na miejscu – oświadczył ormiański premier Nikol Paszynian. – Żadnych manewrów u nas nie będzie, przynajmniej nie w tym roku”.

„Niezłomne braterstwo” do odwołania

Armenia, do niedawna najwierniejsza na Kaukazie sojuszniczka Rosji, coraz częściej, głośniej i gniewniej zarzuca jej wiarołomstwo. Od dwóch lat toczy i przegrywa przygraniczną wojnę z Azerami, nie może doprosić się pomocy zbrojnej od sojuszników. Jesienią 2020 roku, kiedy walki toczyły się w Górskim Karabachu, ormiańskiej enklawie, która po secesyjnej wojnie z początku lat 90. ogłosiła samozwańczą niepodległość od Azerbejdżanu,...

10230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]