Reklama

Ładowanie...

Dźwięk ciał

28.01.2013
Czyta się kilka minut
W plebiscycie „Down Beat” – jednym z najważniejszych jazzowych plebiscytów na świecie – wyróżniono go jako kompozytora, pianistę oraz muzyka roku 2012.
Viyar Iyer Trio Fot. Jimmy Katz
V

Vijay Iyer – warto nauczyć się poprawnie wymawiać imię i nazwisko tego pianisty (widżej ajer). Nie tylko dlatego, że wygrywa dziś wszystkie jazzowe rankingi i plebiscyty, ani dlatego, że 10 lutego znakomite trio Iyera zagra w Gdańsku. Jego kariera i podejście do sztuki może powiedzieć nam wiele o współczesnej kulturze amerykańskiej – oto Artysta Muzyk.
Pierwszy raz spotkaliśmy się trzy lata temu w Warszawie, przed koncertem jego trio na Warsaw Summer Jazz Days. Kilka dni wcześniej amerykańskie stowarzyszenie krytyków jazzowych przyznało mu tytuł muzyka roku. W Polsce była to pierwsza okazja, by posłuchać autorskiej muzyki Iyera i pierwsze spotkanie z przedstawicielem nowej amerykańskiej sceny jazzowej. Nowej, bo wychowanej nie tylko na legendzie jazzowych mistrzów, ale też wzbogaconej wszystkim, co wydarzyło się w muzyce od lat 80. aż do dziś. Nową muzykę można by nazwać córką...

14000

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]