Reklama

Ładowanie...

Dziewięć dni w Rzymie

09.03.2003
Czyta się kilka minut
Dzisiaj, gdy „Tryptyk rzymski” trafia w ręce Czytelników, o wszystkim, co mi się przydarzyło w związku z jego powstawaniem i przygotowywaniem do druku, myślę z głębokim zdumieniem, że mogło mnie to spotkać.
N

No bo oto pewnego wczesnolistopadowego dnia 2002 roku otrzymuję nagle odręczny list od Jana Pawła II, który mi komunikuje, że z chęcią by mnie zobaczył w Rzymie, „żeby porozmawiać o poezji”. Nie domyśliłbym się może od razu, co to znaczy, gdybym prawie identycznego w treści liściku nie otrzymał prawie 30 lat temu w Krakowie. Wtedy zgłosiłem się w Pałacu Biskupim na Franciszkańskiej i... rozmawialiśmy o napisanym przez Kardynała poemacie „Rozważania o śmierci”. Teraz wydawało mi się bardzo prawdopodobne, że Papież napisał wiersze i szuka we mnie literackiego towarzysza tego wydarzenia. Ale co innego jechać w Krakowie z ulicy na ulicę tramwajem, a co innego fruwać samolotem do Rzymu. Ponieważ jednak moje przypuszczenia co do przyczyny zaproszenia okazały się trafne, przeto 21 listopada wylądowałem na lotnisku Fiumicino z poczuciem niejasnej jeszcze misji „rozmawiania o poezji” z Ojcem...

6889

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]