Reklama

Dziesięć zasad

Dziesięć zasad

16.08.2011
Czyta się kilka minut
Czy jest jakiś dobry sposób uprawiania turystyki? Wszystko zależy od humoru: czasem jestem przekonany, że nie istnieje tylko jeden sposób, a czasem pewien jestem, że żaden nie istnieje.
Targ z pamiątkami przy piramidach w Gizie / fot. Mateusz Torbus
P

Po cóż jeździć? Prawdziwa turystyka, wyobrażają sobie autorzy książek turystyce poświęconych, to jeżdżenie w miejsca zupełnie (lub prawie) innym nieznane, najlepiej powoli, pociągiem, bo samolot niszczy sens podróży, i w pełnym poszanowaniu tożsamości Innego. Ale - zastrzegają z drugiej strony - jednak nie tak jak te poczciwiny z plecakami, myślące, że rozumieją całą głębię sprawy, ale przecież na świat ślepe jak krety.

By uprawiać turystykę, pozostaje ukuć zasadę pierwszą: jeśli jeździć, to nie wierzyć na słowo temu, co inni piszą. Trzeba zobaczyć na własne oczy i przemyśleć sobie na stronie. Samolot jest fe, piszą? Jest, być może, ale bez samolotu nie wyobrażam już sobie życia. Plecak kogoś śmieszy? To niech pojedzie w góry z walizką. Hotel to wyzysk i nieuczciwość (bo przecież go posiada miejscowy - albo jeszcze gorzej, zagraniczny - bogacz, i pracownikom...

6351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]