Reklama

Dzień przeciw karze śmierci

Dzień przeciw karze śmierci

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Przeczytałem we włoskiej prasie, że 30 listopada Wspólnota Św. Idziego organizuje w 328 miastach (w tym 30 stolicach) dzień przeciwko karze śmierci.
P

Przy okazji przytoczono niektóre dane: karę śmierci zniesiono w 115 krajach, istnieje w 57. W 2004 r. stracono przynajmniej 5523 osoby. Rekord należy do Chin (według oficjalnych danych - 5 tys. egzekucji, ale niektórzy sądzą, że liczbę należy podwoić), potem idą: Iran (197), Wietnam (82), Korea Północna (70), Stany Zjednoczone (59), Uzbekistan (50), Arabia Saudyjska (38) i Pakistan (29). 59 wyroków wykonanych w USA w najmniejszym stopniu nie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa publicznego: przekonanie, że stosowanie kary głównej zmienia sytuację, jest przekonaniem prymitywnym, bez naukowego czy statystycznego potwierdzenia. Zaskakujące, że często występuje ono w krajach, które wyszły z systemów totalitarnych, np. październikowe badanie opinii publicznej w Czechach pokazało, że za przywróceniem kary śmierci opowiada się aż 57 proc. ludności.

Niewątpliwie...

1745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]