Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Dzień przeciw karze śmierci

Dzień przeciw karze śmierci

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Przeczytałem we włoskiej prasie, że 30 listopada Wspólnota Św. Idziego organizuje w 328 miastach (w tym 30 stolicach) dzień przeciwko karze śmierci.
P

Przy okazji przytoczono niektóre dane: karę śmierci zniesiono w 115 krajach, istnieje w 57. W 2004 r. stracono przynajmniej 5523 osoby. Rekord należy do Chin (według oficjalnych danych - 5 tys. egzekucji, ale niektórzy sądzą, że liczbę należy podwoić), potem idą: Iran (197), Wietnam (82), Korea Północna (70), Stany Zjednoczone (59), Uzbekistan (50), Arabia Saudyjska (38) i Pakistan (29). 59 wyroków wykonanych w USA w najmniejszym stopniu nie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa publicznego: przekonanie, że stosowanie kary głównej zmienia sytuację, jest przekonaniem prymitywnym, bez naukowego czy statystycznego potwierdzenia. Zaskakujące, że często występuje ono w krajach, które wyszły z systemów totalitarnych, np. październikowe badanie opinii publicznej w Czechach pokazało, że za przywróceniem kary śmierci opowiada się aż 57 proc. ludności.

Niewątpliwie...

1745

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]