Dzieje pewnej porażki
Dzieje pewnej porażki
Czytelnikowi książki „Koniec systemu władzy” Pawła Kowala ekipa Jaruzelskiego może kojarzyć się z faustowskim diabłem, któremu, choć chciał dokonać zła, wychodziło coś dobrego. „Złem” w tym przypadku jest utrzymanie władzy, dobrem – jej oddanie. Kowal pokazuje, jak na różne sposoby Jaruzelski próbował wyrwać PRL z impasu. Podstawowe dlań pytanie brzmiało: jak wykorzystać zgromadzoną po 1981 r. władzę dla takich przeobrażeń, które dadzą jego ekipie pełną legitymację? Kowal prowadzi nas przez różne eksperymenty: X Zjazd PZPR (miał tchnąć „nowe życie” w partię), Radę Konsultacyjną (miała skupić ludzi spoza obozu władzy), reanimację stworzonego w stanie wojennym Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego (jako namiastki pluralizmu politycznego), referendum z 1987 r. (miało skonsolidować naród wokół planów Jaruzelskiego), porozumienie z Kościołem itd.
Wszystko to skończyło się...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]