Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Dziedzictwo lorda Elgina

Dziedzictwo lorda Elgina

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Wielkie przenosiny dzieł zAkropolu do nowego muzeum, zbudowanego ustóp wzgórza, rozbudziły nadzieje Greków na odzyskanie tzw. marmurów Elgina: antycznych rzeźb, od blisko 200 lat przechowywanych wLondynie.
G

Gdzie jest miejsce zabytków przeszłości: tam, gdzie powstały, czy też tam, gdzie znajdują się dziś, jeśli tylko są dostępne dla zwiedzających i badaczy? Czy prawo moralne do własnej przeszłości nie ma znaczenia? A czy znaczenie ma sposób, w jaki kraje i ich muzea weszły w posiadanie "cudzych" dzieł sztuki? Oto pytania na czasie.

Praktyka wygląda różnie. Przed dwoma laty Włochy zwróciły Etiopii obelisk z Axum: łup wojenny, przywieziony z wyprawy Mussoliniego na podbój Abisynii. Zabytek oddano raczej nie dlatego, że łup, ale że łup faszystowski, a to nie uchodzi. Trudniejszy jest problem zwrotu dzieł zwożonych do dawnych metropolii kolonialnych z ich posiadłości w Azji, Afryce, Ameryce Łacińskiej. I nic dziwnego, skoro stanowią lwią część zbiorów największych muzeów w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii czy Holandii.

Sprawa dotyczy też Polski...

10159

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]