Reklama

Dwóch papieży emerytów

Dwóch papieży emerytów

22.12.2015
Czyta się kilka minut
Listopad 2016: Przemawiając na Anioł Pański w pierwszą niedzielę Adwentu do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra, papież Franciszek zapowiedział ustąpienie z urzędu.
Fot. Max Rossi / REUTERS / FORUM
P

Powołał się na przykład swego poprzednika Benedykta XVI i dodał, że jeśli kardynałowie po ukończeniu osiemdziesiątego roku życia nie biorą udziału w konklawe, to nie wypada, by urząd biskupa Rzymu pełnił ktoś, kto przekroczył osiemdziesiątkę. „Ja – powiedział papież – za niespełna miesiąc przekroczę tę granicę. W duchu prawdy, z pokorą muszę wyznać, że to, czego się oczekuje od biskupa Rzymu, przekracza możliwości starego człowieka”. Komentatorzy podkreślają, że papież Franciszek skutecznie przeprowadził reformę Kurii Rzymskiej, doprowadził do przejrzystości system finansów Stolicy Apostolskiej, zdyscyplinował wydatki, stworzył instytucjonalne formy zaangażowania Watykanu w dzieła charytatywne, kluczowe stanowiska Kurii Rzymskiej obsadził ludźmi, w tym także świeckimi, podzielającymi jego wizję Kościoła.


Czy tak to będzie wyglądało? Jakie scenariusze czekają Polskę, Europę i świat, Kościół, naukę i kulturę? Oto Obraz Roku 2016: relacje, komentarze i analizy. Wszystkie cytowane wypowiedzi są prawdziwe, wysoce prawdopodobne lub trochę zmyślone.

CZYTAJ CAŁY OBRAZ ROKU 2016


W niedzielnym przemówieniu papież dał do zrozumienia, że po złożeniu urzędu zamierza wrócić do swoich dawnych, ubogich diecezjan, oczywiście nie jako biskup stolicy Argentyny, lecz jako ich duszpasterz.

Po ogłoszeniu tej wiadomości wśród watykanistów rozpoczęły się spekulacje na temat następcy Franciszka. Wśród ewentualnych kandydatów wymienia się krakowskiego metropolitę kard. Stanisława Dziwisza (rocznik 1939). Wielu hierarchów widzi w nim kontynuatora myśli św. Jana Pawła II, któremu krakowski hierarcha wiernie towarzyszył przez cały pontyfikat.

Komentatorzy podkreślają, że precedens, którym była decyzja Benedykta XVI, stanie się dla kolejnych papieży silną wskazówką i z czasem może nawet kanoniczną regułą obowiązującą papieży. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...bóstwa sparawującego dozgonnie swoją świętą władzę nad wiernym ludem? Potrzeba było 500 lat sporów(a nawet krwawych wojen) i konfesyjnego podziału chrześcijaństwa, by wrócić do drogi Kościoła sprzed czasów cesarza Konstantyna? A może to nie powrót, tylko konsekwentna kontynuacja tej drogi?

Tak, kardynał Dziwisz, to świetny pomysł. No i ....wyjechałby z Polski:)) A co do papieży-emerytów: jak watykański ZUS zniesie takie wyzwania? I czy nowy Papa-emeryt zostałby dokwaterowany do Papy Ratzingera, czy zbudowano by dla niego inna rezydencje?

Fakt tutaj ks. Boniecki się zagalopował z tym Dziwiszem z polskich kardynałów już bardziej Nycz by pasował, ale papieża z Polski być może już nigdy nie będziemy mieć, w każdym bądź razie nie w najbliższym czasie. Teraz dzięki Franciszkowi nastaną papieże spoza Europy bo tam w Ameryce Południowej bije teraz serce katolicyzmu. Sądzę też, ze przynajmniej do śmierci Benedykta Franciszek nie abdykuje. Nie wiadomo w jakim stanie jest prawie 90-letni Benedykt, ale Franciszek jak na razie jest zdrowy i ma siły na sprawowanie swojego urzędu i niech tak będzie jeszcze długie lata bo to bardzo dobry papież.

Pozdrawiam serdecznie.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]