Reklama

Dwadzieścia sześć pokoleń

Dwadzieścia sześć pokoleń

02.05.2015
Czyta się kilka minut
Dwadzieścia sześć pokoleń od narodzin świata Mojżesz wstąpił na górę Boga, by usłyszeć od Niego, że uczyni dom Jakuba szczególną Jego własnością pośród wszystkich ludów.

„Będziecie mi królestwem kapłańskim i narodem świętym”. Wiele jest midraszy, które tłumaczą sens tego, co się stało.
Ważna jest liczba dwadzieścia sześć. Kabaliści i fachowcy od mistycznej gematrii twierdzą, że wartość liczbowa czteroliterowego, tajemniczego Imienia Najwyższego (Jud Hej Waw Hej) – imienia, które odnosi do doświadczenia duchowego, intymności przeżycia Boga – wynosi właśnie dwadzieścia sześć. Z tego wnoszą, że tylu trzeba było pokoleń, by Imię wpisało się w historię istnienia świata. Gdy wypełniło sobą czas ludzki, przyszło objawienie. Zostaliśmy obdarzeni Torą. Moment objawienia nie był przypadkowy.
W innej talmudycznej opowieści rzecz przedstawia się w ten sposób: pewien możnowładca miał ogród, a w nim przeróżne drzewa i krzewy. Były tam jabłonie, grusze, figowce, granaty. Były winorośle i kłujące krzaki tarniny. Polecił robotnikowi opiekować się ogrodem...

3198

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]