Reklama

Dwa skrzydła

Dwa skrzydła

06.11.2005
Czyta się kilka minut
W dwudziestym roku pontyfikatu, 14 września 1998, Jan Paweł II podpisał przedostatnią z encyklik: Fides et ratio (Wiara i rozum). Już pierwsze słowa rysują wymowny obraz: Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Oba skrzydła muszą zatem działać, aby duch wzniósł się ku wyżynom, które Papież nazywa kontemplacją prawdy. Zaraz też tłumaczy: Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie samego Boga. Istotne jest przy tym, aby człowiek, poznając prawdę o Bogu, mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie.
W

W papieskim nauczaniu tezy teologiczne ściśle wiążą się z refleksją o człowieku. Wiedzy o Bogu potrzeba nam dlatego, że jest On celem i sensem ludzkiego życia. Poznając Boga, poznajemy siebie jako znajdujących się w drodze do Niego.

"Wiara i rozum są jak dwa skrzydła" - teza wcale nie taka oczywista. Jedni sądzą, że to rozum (dokładniej rzecz biorąc: rozum naukowy) wiedzie do prawdy. Wiara ma być zdecydowanie słabszą metodą poznania, jeżeli w ogóle nią jest. Słyszymy nieraz, że wierzą ci, co nie rozumieją. Natomiast ci, co rozumieją, mówią: nie potrzebujemy wiary.

Ale i przeciwnie - są wierzący, którzy twierdzą, że nie potrzebują refleksji rozumowych. "Czucie i wiara silniej mówią do mnie niż mędrca szkiełko i oko" - jak pisał w młodzieńczym utworze Adam Mickiewicz.

Czy jednak wiara to rzeczywiście tylko "czucie"? Zaś rozum,...

7538

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]