Reklama

Dwa płuca

Dwa płuca

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Przekonani o konieczności systematycznego zgłębiania nauczania Jana Pawła II kontynuujemy publikację cyklu homilii o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, poświęconych kolejnym papieskim encyklikom, a wygłaszanych w krakowskim kościele dominikanów w niedziele o godz. 12. Kaznodzieja (ur. 1937) jest filozofem religii i historykiem sztuki, profesorem Papieskiej Akademii Teologicznej i regensem studiów polskiej prowincji dominikanów. Opublikował m.in. Więcej niż mit. Leszka Kołakowskiego spory o religię, Szkołę duchowości, Sztukę owocnego życia i Rekolekcje o nadziei.
O

Otwieramy kolejną encyklikę Ojca Świętego, może odmienną od tych, które omawialiśmy dotychczas. Tamte miały charakter ściśle teologiczny, ewangelizujący; natomiast “Slavorum apostoli" wprowadza nas nie tylko w tajemnicę powszechności Kościoła, ale też udziału Kościoła w kulturze. Jan Paweł II napisał “Apostołów Słowian" w 1100. rocznicę śmierci świętych Metodego i Cyryla, pierwszych ewangelizatorów narodów słowiańskich.

Na początku musimy sięgnąć pamięcią do słów wypowiedzianych sześć lat przed ogłoszeniem encykliki, w Gnieźnie w czerwcu 1979 r. Wtedy, w Dniu Zesłania Ducha Świętego, Papież powiedział: “Czyż Chrystus tego nie chce, czy Duch Święty tego nie rozrządza, ażeby ten papież, który nosi w swojej duszy szczególnie wyraźnie zapis dziejów własnego narodu od samego jego początku, ale także dziejów pobratymczych, sąsiednich ludów i narodów", ażeby ten...

8917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]