Reklama

Ładowanie...

Dwa ogrody

06.03.2008
Czyta się kilka minut
A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, (...). Jezus począł drżeć i odczuwać trwogę. Mk 14, 32 n
O

Ogród Getsemani to Ogrójec - spowite przez mrok miejsce samotnej modlitwy. Gorycz cierpienia była tam równie wyrazista jak odgłos kroków nadchodzącej bojówki. Niepewność oczekiwania, krwawy pot, samotność wśród drzemiących uczniów, ból zadany przez zdradę Judasza - wszystko to mogło rodzić ponure myśli. Poczucie przegranej jawiło się jako naturalna konsekwencja odczuć z Ogrójca.

Trzy dni później pojawi się jednak zupełnie inny "ogród, w ogrodzie zaś nowy grób" (J 19, 41). Blask wielkanocnego poranka ukaże nowy wymiar zdarzeń, które jeszcze niedawno zdawały się miażdżyć poczuciem beznadziei. Błąd pospiesznych ocen ujawni się nawet w tym, że zmartwychwstały Jezus zostanie przez pomyłkę uznany za ogrodnika (J 20, 15). Między ogrodem Getsemani i ogrodem wielkanocnego poranka istnieje przepaść odczuć i doznań. W mroku Ogrójca wszystko mogło wydawać się stracone....

1503

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]