Reklama

Dwa języki

Dwa języki

23.03.2003
Czyta się kilka minut
C

Czytałem ostatnio równolegle dwie bardzo różne pozycje. „Kilka nocy poza domem” Tomasza Piątka stanowi ciekawe zestawienie realizmu z nadrealizmem. Choć to, co wydaje się złudzeniem, może okazać się rzeczywistością, gdy patrzymy na dzisiejszy świat. Z brutalną prawdą naszych czasów zderza w tej książce język -twardy, szybki, bez ornamentów. Ten język jest czymś nowym w polskiej literaturze, choć być może przypomina trochę polski reportaż, który z większe sukcesy międzynarodowe.

Czymś krańcowo odmiennym jest „Prawdziwa ballada o miłości” Aleksandra Jurewicza: uczuciowa, pisana w spokojniejszym tempie. To przykład, że swoiście rozumiany romantyzm nadal znajduje w Polsce swoje miejsce. Dobrze mieć w literaturze i jedno, i drugie.

TOMASZ PIĄTEK, „KILKA NOCY POZA DOMEM”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2002.

ALEKSANDER JUREWICZ, „PRAWDZIWA BALLADA O MIŁOŚCI”, Wydawnictwo...

971

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]