Reklama

Ładowanie...

Dwa języki

23.03.2003
Czyta się kilka minut
C

Czytałem ostatnio równolegle dwie bardzo różne pozycje. „Kilka nocy poza domem” Tomasza Piątka stanowi ciekawe zestawienie realizmu z nadrealizmem. Choć to, co wydaje się złudzeniem, może okazać się rzeczywistością, gdy patrzymy na dzisiejszy świat. Z brutalną prawdą naszych czasów zderza w tej książce język -twardy, szybki, bez ornamentów. Ten język jest czymś nowym w polskiej literaturze, choć być może przypomina trochę polski reportaż, który z większe sukcesy międzynarodowe.

Czymś krańcowo odmiennym jest „Prawdziwa ballada o miłości” Aleksandra Jurewicza: uczuciowa, pisana w spokojniejszym tempie. To przykład, że swoiście rozumiany romantyzm nadal znajduje w Polsce swoje miejsce. Dobrze mieć w literaturze i jedno, i drugie.

TOMASZ PIĄTEK, „KILKA NOCY POZA DOMEM”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2002.

ALEKSANDER JUREWICZ, „PRAWDZIWA BALLADA O MIŁOŚCI”, Wydawnictwo...

971

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]