Duma Bośni
Duma Bośni
Rozmowy na jakikolwiek temat w Sarajewie nie można przeprowadzić bez porównywania sytuacji "przed" i "po". Cenzusem jest wojna 1992-95. Tak jest i w przypadku kultury, która tutaj, jak w mało którym innym mieście, zawsze odgrywała ważną rolę. Za czasów Jugosławii Sarajewo było przez wielu uznawane za kulturalną stolicę Bałkanów. Belgrad i Zagrzeb otrzymywały wsparcie aparatu państwowego, ale to ze stolicy Bośni pochodziły najciekawsze pomysły, najbardziej twórcze dzieła i tacy artyści, jak Emir Kusturica czy Goran Bregović.
Ponadtrzyletnie oblężenie miasta potwierdziło znaczenie kultury dla jego mieszkańców. Mówi się, że miasto przetrwało tylko dlatego, że były w nim kawa, muzyka i teatr, a - jak to określił dziennikarz Milan Cvijanović - "życie było o wiele ważniejsze niż przeżycie". W oblężonym mieście odbywały się koncerty, dyskutowano o literaturze oraz...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]