Reklama

Ładowanie...

Drzemka rozsądnych

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Historia jest czymś więcej niż tylko opowieścią. Jest historią oddziałującą. Czyny i losy naszych przodków kształtują warunki naszego działania, nawyki i wzorce postępowania, wyznaczają nasze możliwości działania. W końcu jesteśmy w o wiele większym stopniu konstruktem naszych przodków niż oni naszym.
C

Czy istnieje charakter narodowy? Niegdyś zdawało się to oczywiste. W krajach niemieckich popularne były „Volkertafel”, tablice narodów, w których przedstawiane były najbardziej charakterystyczne cechy narodów europejskich. Już wtedy sądzono, że istnieje wśród nich hierarchia - im bliżej wizerunek postaci mającej je symbolizować znajdował się lewej strony tablicy, tym pozytywniejsze przypisywano mu cechy. W tablicy pochodzącej z początku XVIII w. Polaka umieszczono pośrodku, za nim dopiero Węgra, Moskala oraz Turka i Greka. (zob. Franz K. Stanzel, „Europaer. Ein imagologischer Essay”, Heidelberg 1997). Archetypowy Polak był hybrydą, łączącą cechy szlacheckie i chłopskie, wskazywano na jego zdolności lingwistyczne, a jako chorobę narodową wymieniano albo biegunkę, albo kołtun, znany też pod łacińską nazwą „plica polonica” albo niemiecką „Judenzopf” (...

15190

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]