Reklama

Droga Pana Cogito

Droga Pana Cogito

19.06.2005
Czyta się kilka minut
Wiele lat temu, za czasów pierwszej Solidarności Zbigniew Herbert udzielił wywiadu, w którym mówił: chodzi o takie założenie życiowe, że sprawą najważniejszą nie jest, czy wygram, ale że muszę podjąć walkę w obronie ideałów, pewnych wartości, które nie podlegają dyskusji (...). Podejmuje się walkę nie dla wygranej, bo to by było zbyt łatwe, i nie dla samej walki, ale w obronie wartości, dla których warto żyć i za które można umrzeć.
-

---ramka 352861|prawo|1---Poeta opisywał doświadczenie czasów stalinowskich i był przekonany, że jego niezłomna postawa nie przyniesie owoców: że jest skazany na zapomnienie i przegraną. Za swoją "odmowę, niezgodę i upór" nie spodziewał się żadnej nagrody, prócz wewnętrznego przekonania, że inaczej postąpić nie można.

Gdy czytam fragment Ewangelii, w którym Pan Jezus trzykrotnie mówi do swoich uczniów “nie bójcie się", przypominam sobie pomnikowe “Przesłanie Pana Cogito". Przy całej odmienności kontekstów i epok słyszę podobne nuty w Ewangelii i u Herberta. Powiesz zapewne, że Chrystus, zachęcając swoich uczniów, by głosili Jego naukę wśród prześladowań, rysuje przed nimi perspektywę zmartwychwstania, a więc mówienie o dawaniu świadectwa bez nagrody jest pomyłką. Dla mnie szlachetna postawa gotowych oddać swoje życie za wartości, które nie podlegają dyskusji...

2881

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]