Reklama

Dreszcz i światło

Dreszcz i światło

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Ogłoszono właśnie wyniki pierwszej obserwacji astronomicznej dokonanej za pośrednictwem zarówno fal grawitacyjnych, jak i elektromagnetycznych.
SILHOUETTES_PEOPLE
1

17 sierpnia duet amerykańskich detektorów LIGO oraz ich europejski kuzyn Virgo wykryły chwilowy dreszcz czasoprzestrzeni – przetaczającą się falę grawitacyjną – zupełnie innego typu niż cztery dotychczas zaobserwowane. Kształt sygnału wskazywał tym razem nie na łączące się czarne dziury, lecz na zderzające się gwiazdy neutronowe – niewyobrażalnie gęste kule wielkości Warszawy, będące pogorzeliskami po wybuchach supernowych. Ponieważ w odróżnieniu od zlewania się czarnych dziur takiej kolizji muszą towarzyszyć fajerwerki (nazywane „kilonową”), zespół LIGO/Virgo natychmiast zaalarmował kolegów-astronomów. Wkrótce we wskazany przez detektory obszar nieba wpatrywały się dziesiątki naziemnych i kosmicznych teleskopów, rzeczywiście odnajdując gasnącą poświatę kilonowej w galaktyce odległej „raptem” o 130 mln lat świetlnych. Zebrane dane rzucają nowe światło na wiele zagadek astrofizyki (m.in. naturę tzw. rozbłysków gamma czy pochodzenie ciężkich pierwiastków, np. złota, powstającego w takich zderzeniach), przy okazji pokazując bezspornie, że nasze nowe, grawitacyjne okno na Wszechświat zostało otwarte na oścież. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]