Reklama

Ładowanie...

Dowodziki proszę!

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Osiem milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Skąd wziął się ten dokument i jaką odgrywał kiedyś rolę, zwłaszcza w czasach komunizmu?
Katowice, 2000 r. Fot. Piotr Blawicki / AGENCJA SE / EAST NEWS
W

W związku z ustabilizowaniem się stosunków ludnościowych i postępującą szybko rozbudową życia gospodarczego i kulturalnego w Polsce Ludowej dojrzała potrzeba wprowadzenia jednolitego systemu dowodów osobistych odpowiadających nowym warunkom” – brzmiał fragment preambuły rządowego dekretu, wydanego w październiku 1951 r. Tak zaczęła się w Polsce historia dowodów osobistych, które do dziś – choć w znacznie zmienionej formie – towarzyszą wszystkim dorosłym obywatelom.

Dokumenty najróżniejsze

Z dzisiejszej perspektywy obywatela Rzeczypospolitej może się wydawać, że dowód osobisty to podstawowy dokument, którym człowiek poświadcza swoją tożsamość. Nie jest to jednak prawda: są państwa, gdzie dowody osobiste nie są obowiązkowe lub w ogóle nie istnieją – jak USA (Amerykanie zwykle potwierdzają swą tożsamość przy pomocy prawa jazdy).

W Polsce pierwsze...

14702

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]