Reklama

Dowodziki proszę!

Dowodziki proszę!

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Osiem milionów Polaków musi w tym roku wymienić dowody osobiste. Skąd wziął się ten dokument i jaką odgrywał kiedyś rolę, zwłaszcza w czasach komunizmu?
Katowice, 2000 r. Fot. Piotr Blawicki / AGENCJA SE / EAST NEWS
W

W związku z ustabilizowaniem się stosunków ludnościowych i postępującą szybko rozbudową życia gospodarczego i kulturalnego w Polsce Ludowej dojrzała potrzeba wprowadzenia jednolitego systemu dowodów osobistych odpowiadających nowym warunkom” – brzmiał fragment preambuły rządowego dekretu, wydanego w październiku 1951 r. Tak zaczęła się w Polsce historia dowodów osobistych, które do dziś – choć w znacznie zmienionej formie – towarzyszą wszystkim dorosłym obywatelom.

Dokumenty najróżniejsze

Z dzisiejszej perspektywy obywatela Rzeczypospolitej może się wydawać, że dowód osobisty to podstawowy dokument, którym człowiek poświadcza swoją tożsamość. Nie jest to jednak prawda: są państwa, gdzie dowody osobiste nie są obowiązkowe lub w ogóle nie istnieją – jak USA (Amerykanie zwykle potwierdzają swą tożsamość przy pomocy prawa jazdy).

W Polsce pierwsze...

14702

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]