Reklama

Dotknięcie tajemnicy

Dotknięcie tajemnicy

29.01.2007
Czyta się kilka minut
Być może kogoś będzie razić, że mamy tu do czynienia wyłącznie z pochwałą pontyfikatu: niektóre kontrowersyjne kwestie pominięto albo potraktowano ogólnikowo, czytamy o człowieku bez wad (z jednym wyjątkiem: kłopoty z chodzeniem, utrudniające bezpośredni kontakt z ludźmi, dokuczały Papieżowi, "co zdradzał odruchami zniecierpliwienia). Svidercoschi: "Gdybyś opowiadał o człowieku, przy którym przeżyłeś 40 lat, czy opowiadałbyś o jego słabościach?....
Kard. Stanisław Dziwisz i Gian Franco Svidercoschi /fot. G. Kozakiewicz
"

"Świadectwo" wchodzi na rynek poprzedzone sporym rozgłosem: w ostatnich dniach internet i gazety zaroiły się rewelacjami z książki. Właściwie wszyscy powtarzają mniej więcej to samo: Jan Paweł II wymyka się z Watykanu na narty, Jan Paweł II od Ali Agcy niczego się nie dowiedział o inspiratorach zamachu (nikt nie zwrócił uwagi na dwukrotnie powtórzoną refleksję kardynała, że Agca nigdy nie wyraził skruchy), Jan Paweł II myślał o ustąpieniu ze stolicy Piotrowej (nikogo nie zainteresowało wyjaśnienie, dlaczego tego nie uczynił) i jeszcze takie tam, raczej mało istotne ciekawostki. Istotnie, książka nie jest zbiorem opowieści o sekretach papieskiego apartamentu, tajemnych spotkaniach i nieznanych wydarzeniach. Chociaż... czytelnik znający pontyfikat znajdzie w niej przynajmniej kilka informacji nowych.

Świadek i narrator

Napisane...

11524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]