Reklama

Doris Benegas: Nie jestem Hiszpanką

Doris Benegas: Nie jestem Hiszpanką

25.01.2011
Czyta się kilka minut
Pociąg do Valladolid, miasta szczycącego się najlepszą kastylijską wymową i domem Cervantesa, stoi na peronie madryckiego dworca. Po uruchomieniu szybkich połączeń to godzina drogi. Ale zanim usiądzie się w lśniącym nowoczesnością wagonie, trzeba przejść kontrolę. Bagaże suną na taśmie jak na lotnisku, pasażerom przygląda się policja. Bomba w pociągu mknącym z taką prędkością byłaby tragedią. Większość Hiszpanów już nie przejmuje się terrorystami, islamskimi i rodzimymi, ale kontrole pozostały.
W

W samo południe Valladolid pyszni się białymi murami katedry, nabierającymi gołębiej szarości w zestawieniu z chłodnym zimowym niebem. Oczy Doris Benegas, gdy wchodzi do staromodnej kawiarni przy Plaza Major, uderzają tym samym odcieniem. Drobna, uśmiechnięta. Już jako studentka zaangażowana w dwie sprawy: Basków i sprawiedliwości. Działała w antyfrankistowskiej opozycji; aresztowana, została zmuszona do opuszczenia Kraju Basków. Po śmierci Franco angażowała się jako prawniczka w głośne sprawy społeczne, walczyła z narkotykową mafią i w obronie bitych kobiet. Blisko związana z radykalnymi ruchami baskijskimi, w 2009 r. startowała do Parlamentu Europejskiego z listy mocno lewicowej Inicjatywy Międzynarodowej. Ugrupowanie zostało zdelegalizowane przez Sąd Najwyższy w związku z podejrzeniami, że niektórzy kandydaci są związani z Batasuną (potem sąd uchylił jednak decyzję)....

3050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]