Reklama

Dom i świat

Dom i świat

14.07.2014
Czyta się kilka minut
Historyk literatury, wydawca, w wolnej Polsce – dyplomata, kierujący przez kilka lat Instytutem Polskim w Wiedniu. Jego książka to szkoła czytania minionego świata – zamkniętego w dokumentach i przedmiotach, trwającego w naszej ulotnej pamięci.
T

To także lekcja wrażliwości na sztukę, literaturę i muzykę, na wzajemne związki pejzażu i historii, której ten pejzaż był świadkiem.
„W moich szufladach, szafach, w biurku i kredensie, na półkach, które w swym bycie zastygły dziesiątki lat temu, zachowała się przeszłość, w niektórych swoich ogniwach jeszcze XIX-wieczna”. „Album brodnickie” zaczyna się właśnie od podróży w przeszłość, od opowieści o przodkach i rodzinnym mieście, Brodnicy nad Drwęcą, na dawnym pograniczu zaborów pruskiego i rosyjskiego. Wehikułem czasu są archiwalia, stare fotografie, kolekcja pocztówek, dom, w którym autor wciąż mieszka.
Drugą część książki wypełniają portrety, od ks. Jana Doeringa, brodnickiego proboszcza w ostatnich latach zaborów, po Władysława Bartoszewskiego, pierwszego ambasadora III RP w Wiedniu. Marian Bizan przywołuje klimat studiów na krakowskiej polonistyce w latach 1948-53 (...

2729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]