Reklama

Dobra rozmowa o papieżu Franciszku

Dobra rozmowa o papieżu Franciszku

01.12.2014
Czyta się kilka minut
Jest sporo książek o Franciszku, warto jednak sięgnąć po rozmowy Tomasza Ponikły z bp. Grzegorzem Rysiem. Obaj wiedzą, o czym mówią.
W

W tytule „Franciszek” znalazł się na drugim miejscu. Słusznie, bo książka znakomicie wprowadza w myśl obecnego papieża właśnie dlatego, że jest jednocześnie książką o Kościele, Kościele w naszym świecie. Wiele miejsca zajmują w niej główne dokumenty papieża Franciszka: encyklika „Lumen fidei” i programowa adhortacja „Evangelii gaudium”, ale obecne jest w niej także nauczanie jego poprzedników – Leona XIII, Pawła VI, Jana Pawła II. Obecni są św. Franciszek i św. Benedykt, ks. Józef Tischner i biskup Edward Dajczak, katolicki arcybiskup Liverpoolu Derek Worlock i anglikański biskup tego miasta David Sheppard. Żadnej tu pustej gadaniny czy zbędnych dygresji. Tomasz Ponikło umie od czasu do czasu sprowokować bp. Rysia do sprzeciwu, a biskup na tyle dobrze zna myśl Franciszka, by czasem się przyznać, że czegoś nie wie. Oni naprawdę rozmawiają: o wierze, o Kościele i o świecie, ale także o lekcjach religii w szkole. Tę niewielką (123 strony) książeczkę polecam jako antidotum na wciąż dość powierzchowne, jeśli nie wręcz fałszywe interpretacje papieża Franciszka i w ogóle Kościoła.

KS. BP GRZEGORZ RYŚ, KOŚCIÓŁ, FRANCISZEK, ŚWIAT. ROZMAWIA TOMASZ PONIKŁO, Wydawnictwo M, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]