Reklama

Ładowanie...

Dlaczego warto się zgubić – czyli w drogę z Olgą Drendą

Dlaczego warto się zgubić – czyli w drogę z Olgą Drendą

08.08.2021
Czyta się kilka minut
Olga Drenda, pisarka i etnolożka: „Bardzo bliskie mi jest fotografowanie pozornie mało interesujących miejsc, takich jak stacja benzynowa, centrum logistyczne, przystanek autobusowy i tak dalej (dziś śniły mi się wiaty…). To uruchamia we mnie wysiłek obserwatorki. Sprawia, że nie tylko idę czy jadę autobusem, bo muszę, ale chcę też zauważyć na czym polega i jak wygląda przestrzeń wokół mnie, dlaczego ten sklep ma taki szyld, a nie inny, dlaczego takie wzięcie ma chemia z Niemiec…”
Olga Drenda / fot. archiwum prywatne / instagram.com/ducholozka

Posłuchaj

D

Dlaczego warto nie wracać dwa razy tą samą stroną ulicy, a nawet się czasem zgubić? I czym jest dryf? „Sytuacjoności, którzy stworzyli to pojęcie, uważali, że są na wojnie z banałem. Że ich rolą jest partyzantka w codzienności, przeciwstawianie się banalności życia” – tłumaczy Olga Drenda w tym odcinku Podkastu Powszechnego. Rozmawiamy z okazji premiery najnowszego „Tygodnika Powszechnego – Wydanie Specjalne” pt. „W drogę! Atlas miejsc niezwykłych”, poświęconego podróżowaniu i wakacjom, wyprawom na koniec świata i w głąb siebie.

Więcej informacji na powszech.net/wdroge

Olga Drenda jest pisarką, dziennikarką i etnolożką. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, ostatnio opublikowała – wspólnie z Małgorzatą Halber – „Książkę o miłości”. Prowadzi profil instagramowy instagram.com/ducholozka

W drogę! Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”. Fot. Agnieszka Cynarska-Taran
W drogę! Wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego”. Fot. Agnieszka Cynarska-Taran

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter