Reklama

Diamenty i krzyki

Diamenty i krzyki

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Cannes nie da się porównać do żadnego festiwalu filmowego na świecie. Co rok obrasta w piórka, zaprasza gwiazdy, ale służy kinu autorskiemu, narzuca kanon i kreuje trendy.
A

André Bazin porównał uczestnika Festiwalu w Cannes do mnicha, którego plan dnia wygląda jak liturgia godzin. Ważna jest zewnętrzna celebra, ale najważniejsza – chwała kina. Festiwal jest kościołem kina. Tak czułem, kiedy pierwszy raz przyjechałem do Cannes” – wspomina Tadeusz Sobolewski.
Nie ma drugiej takiej imprezy filmowej, twierdzą bywalcy. „Kiedy pierwszy raz pojechałem do Cannes, poczułem się jak Alicja, która przeszła na drugą stronę lustra – mówi Jakub Duszyński, dyrektor artystyczny Gutek Film. – Dla kogoś, kto jest kinofilem, Cannes to spełnienie największych marzeń. Można tam oglądać filmy największych reżyserów w postaci dziewiczej, przez nikogo wcześniej niewidziane i nieoceniane”.

Z DUCHA NOWEJ FALI

Pierwszą edycję festiwalu zaplanowano na 1 września 1939 r., ale odwołano z powodu wybuchu wojny. Do idei powrócono w 1946 r., honorowym...

7397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]