Reklama

Ładowanie...

David Byrne gra na budynku

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Nowy rodzaj wrażliwości na dźwięk, a także łatwość jego tworzenia i powielania nie tylko poszerza pole możliwości komponowania czy odbioru muzyki - zmienia również charakter kultury i stosunków społecznych jako takich.
Instalacja Davida Byrne’a w londyńskim centrum kultury Roundhouse /fot. Jonathan Birch
A

A czy ktoś na tym kiedykolwiek naprawdę zagrał? - zapytała kobieta siedząca przy starych organach, ustawionych pośrodku przestronnego budynku przy Chalk Farm Road. - Nie sądzę, by to było możliwe - odpowiedział stojący obok mężczyzna. Wymiana zdań miała miejsce w przestrzeni instalacji "Playing the Building", zrealizowanej w londyńskim centrum kultury Roundhouse przez założyciela słynnej grupy Talking Heads, Davida Byrne’a. Ta krótka rozmowa ujawnia jedną z najciekawszych zmian, jakie nastąpiły we współczesnej kulturze: rewolucję soniczną oraz jej społeczne i polityczne konsekwencje.

Dom gry

Przestrzeń instalacji przypomina scenografię "Dogville" Larsa von Triera, tyle że pozbawioną złowrogiej atmosfery. Wielkie, okrągłe, postindustrialne pomieszczenie, ciemna podłoga i pustka. Pośrodku oświetlone, drewniane organy, na...

12870

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]