Reklama

Ładowanie...

Daleko od Kany

23.09.2008
Czyta się kilka minut
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do niego: "Nie mają już wina". J 2, 3
Z

Znamienny jest bezosobowy styl informacji przekazywanej przez Maryję. Mówi Jezusowi o tym, co wymaga Jego interwencji, a równocześnie nie ubolewa nad złą organizacją wesela, nie szuka winnych, nie próbuje obarczać nikogo osobistą odpowiedzialnością. Istotne są dla niej dwie przesłanki: brakuje wina i trzeba zrobić wszystko, co poleci Jezus.

Można wyobrazić sobie zupełnie inny styl interwencji na weselu w Kanie. Ktoś zirytowany i oburzony mógłby wtedy wyszeptać Jezusowi: "Panie Jezu, zrób coś, bo wino się skończyło, a ten gospodarz wesela to taka wybitna sierota, że sam chyba nawet za bardzo nie wie, czy jest odpowiedzialny za organizację wesela, czy pogrzebu. Żyd jeden... Na obecnych tutaj gości też nie można liczyć. Mieli bardzo dobre wyniki w indywidualnym piciu na czas. Teraz jednak, jeśli my nie uratujemy sytuacji, będzie tylko jeden wielki skandal"....

2114

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]