Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Czy zmienią się zasady naliczania nadgodzin?

Czy zmienią się zasady naliczania nadgodzin?

12.02.2018
Czyta się kilka minut
W

Wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny (maksymalnie 168 godzin) trafi na konto powiernicze, skąd wypłacane będzie pracownikowi w określonych sytuacjach, np. w obliczu załamania koniunktury lub sezonowej zmiany popytu na pracę – to chyba najbardziej kontrowersyjna z propozycji ministerialnej Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która od ponad roku pracuje nad nowym kodeksem pracy.

W projekcie przewidziano np., że wypłaty nadgodzin będą konsultowane ze związkami zawodowymi, nie wiadomo jednak, jak przepis będzie działać w firmach, w których związki zawodowe nie funkcjonują. Kolejna wątpliwość: czy w ogóle można precyzyjnie zdefiniować takie sytuacje jak „załamanie popytu” czy „sezonowe zmniejszenie zapotrzebowania na pracę”? Projekt na razie nie przynosi też odpowiedzi na pytanie o to, czy pracownicy będą mogli współdecydować o tym, w co zostaną zainwestowane pieniądze zgromadzone na kontach powierniczych – bo ustawodawca chce dać takie prawo pracodawcom. ©(P)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Zatrzymywanie zapłaty robotnikom" to jeden z czterech grzechów wołających o pomstę do Nieba.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]