Reklama

Ładowanie...

Czy to nasza wojna?

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Z Januszem Onyszkiewiczem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Mateusz Flak
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Saddam Husajn podzielił świat - do chwili zamknięcia tego numeru „TP” Rada Bezpieczeństwa NZ nie potrafiła podjąć decyzji w sprawie Iraku. Pat trwał dwa miesiące: od deklaracji Francji i Niemiec o zbędnej wojnie w Iraku i słów sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda o „starej i nowej Europie”, przez „ list ośmiu” i następnych dziesięciu krajów z poparciem dla USA oraz połajan-kę Jacques 'a Chiraca pod ich adresem, po rozłam w NATO co do pomocy wojskowej dla Turcji. Jak głęboki jest kryzys wspólnoty euroatlantyckiej?
JANUSZ ONYSZKIEWICZ: W przypadku Unii Europejskiej kryzys wiąże się z różnym podejściem do Stanów Zjednoczonych i - trzeba to powiedzieć jasno - z próbą utrzymania tandemu francusko-niemieckiego jako tego, który wyznacza politykę europejską. Przez wiele lat był on lokomotywą, która ciągnęła proces konsolidacji kontynentu. Jednak...

20111

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]