Reklama

Czy to nasza wojna?

Czy to nasza wojna?

23.03.2003
Czyta się kilka minut
Z Januszem Onyszkiewiczem rozmawiają Andrzej Brzeziecki i Mateusz Flak
T

TYGODNIK POWSZECHNY: Saddam Husajn podzielił świat - do chwili zamknięcia tego numeru „TP” Rada Bezpieczeństwa NZ nie potrafiła podjąć decyzji w sprawie Iraku. Pat trwał dwa miesiące: od deklaracji Francji i Niemiec o zbędnej wojnie w Iraku i słów sekretarza obrony USA Donalda Rumsfelda o „starej i nowej Europie”, przez „ list ośmiu” i następnych dziesięciu krajów z poparciem dla USA oraz połajan-kę Jacques 'a Chiraca pod ich adresem, po rozłam w NATO co do pomocy wojskowej dla Turcji. Jak głęboki jest kryzys wspólnoty euroatlantyckiej?
JANUSZ ONYSZKIEWICZ: W przypadku Unii Europejskiej kryzys wiąże się z różnym podejściem do Stanów Zjednoczonych i - trzeba to powiedzieć jasno - z próbą utrzymania tandemu francusko-niemieckiego jako tego, który wyznacza politykę europejską. Przez wiele lat był on lokomotywą, która ciągnęła proces konsolidacji kontynentu. Jednak...

20111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]