Reklama

Czy poeta może odejść?

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Gdy Janusz Szuber mówił mi o swojej pracy nad najnowszą książką, wiedziałem, że znajdę w “Lekcji Tejrezjasza" wiersze dobrze znane, czułem jednak, że podczas lektury spotka mnie coś, czego zupełnie się nie spodziewam.
T

Twórczość poetycka Janusza Szubera to zjawisko wyjątkowe i zadziwiające zarazem. Pisarz przez blisko 25 lat nie publikował swych utworów. W latach 1995-1996, nakładem mieszkającej w Oslo kuzynki autora, doktor Grażyny Jarosz, ukazało się pięć tomików. W roku 1997 wyszedł kolejny, “Śniąc siebie w obcym domu" (jako druk bibliofilski). Dopiero wybór stu wierszy “O chłopcu mieszającym powidła" (1999) dał możliwość obcowania z twórczością Szubera szerszemu gronu czytelników.

“Lekcja Tejrezjasza" jest już drugim wyborem, złożonym z utworów publikowanych w ostatnich czterech latach (w “Biedronce na śniegu", 1999, w trzech zbiorach z roku 2000: “Okrągłym oku pogody", “Z żółtego metalu" i “19 wierszach" oraz w “Lesie w lustrach", 2001). Książkę dopełnia cykl “Z nowych wierszy".

Zwykle wybór podsumowuje dorobek poety czy pewną jego część. Tak jest i w...

7876

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]