Reklama

Czy leci z nami pilot?

Czy leci z nami pilot?

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Muzyka łagodzi obyczaje... Od czego miałby się zacząć kryzys parlamentarny, demonstracje i okupacje, jeśli nie od słów poświęconych kulturze?
J

Jak powszechnie wiadomo, kultura jest najważniejsza (zaraz po Polsce). Sinfonia Varsovia – zaiste, najpierw w Warszawie, w różnych lokalizacjach, a następnie pod Wawelem. „Kiedy słyszę »kultura«, odbezpieczam rewolwer” – miał powiedzieć Joseph Goebbels, ale nie powiedział. To tekst ze sztuki Hannsa Johsta, a dr Goebbels był człowiekiem głęboko kulturalnym, do szpiku nordyckich kości wierzącym w sprawczą moc sztuki, był dozgonnym sztuki mecenasem (sztuki białego człowieka, z wyjątkiem tej zdegenerowanej), spiritus movens arcydzieł większych i mniejszych, gotowym pod sam koniec wojny przerzucić ponad sto tysięcy żołnierzy Wehrmachtu z frontu na plan filmu „Kolberg”, aby antynapoleońskie sceny batalistyczne w dziele Veita Harlana wyglądały wiarygodnie. I wyglądały, blockbuster à la podróż w czasie udał się znakomicie, istna Wunderwaffe, tylko nie było już ani kin, żeby ją wyświetlać,...

2645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Raczej kocia muzyka. Albo disco-polo.

Helikopterowy...? To ten niemiecki hit z Czasu apokalipsy, ze scen lądowania kawalerii powietrznej na wietnamskiej plaży? Osobiście najbardziej lubię sceny zrzucania napalmu, i kontury drzew palmowych na tle soczystego oranżu. Scenografia już jest przygotowana, jedną palmę już mamy.

w sumie straszna sztuka, zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, hmmmm może by sobie przypomnieć i poszukać gdzie to grają?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]