Reklama

Czuję się wykluczona

Czuję się wykluczona

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Usunięta poza nawias mojej Ojczyzny. Już raz tak było, kiedy ruszyła akcja "Cała Polska czyta dzieciom". Starałam się. Błagałam moją córkę, żebym mogła jej poczytać. Nie chciała. Powtarzała, że od kilkunastu lat czyta sobie sama i tak ma być nadal. To prawda, nie zrobiłam wszystkiego. Mogłam prosić przyjaciół i znajomych, żeby mi wypożyczyli swoje pociechy, mogłam się zgłosić do przedszkoli i szkół... "Cała Polska czytała dzieciom", a ja nie. Przyznaję, była w tym też moja wina. Teraz jednak jestem bez szans. I nie ja jedna. Właśnie rusza program Narodowego Centrum Kultury "Śpiewająca Polska", który ma na celu "powszechną edukację chóralną i promocję wspólnego muzykowania". Dyrektor NCK, dwudziestosiedmioletni Marek Mutor, zapowiada powstanie 300 chórów szkolnych. A gdzie chóry fabryczne, zakładowe, korporacyjne, redakcyjne, lekarskie, adwokackie? Gdzie miejsce dla mnie? Dlaczego "śpiewająca Polska" ma się składać jedynie z tych, którzy jeszcze nie ukończyli szkoły? Polska to przecież między innymi ja. A ja już dawno po maturze. Dlatego czuję się wykluczona i usunięta poza nawias mojej Ojczyzny.
K

KATARZYNA ZIMMERER

(Wiem, zwłaszcza w tym kontekście moje nazwisko brzmi podejrzanie. Ale: urodziłam się w tym kraju, wychowałam w jego tradycji, kulturze i języku, więc bez względu na pochodzenie moich przodków ten kraj jest też mój.)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]