Reklama

Ładowanie...

Czesi wołyńscy - cd.

Czesi wołyńscy - cd.

12.10.2003
Czyta się kilka minut
Dobrze się stało, że pan Jan Postoła w liście “Wołynianie z Czech" (“TP" nr 37/03) przypomniał, że na Wołyniu oprócz dominujących liczebnie Ukraińców i mniejszości polskiej mieszkali także Czesi (przeszło 30 tys. w 1931 r.), wyróżniający się wysokim poziomem gospodarstw. Według opinii znawców, wyższym od tego, jaki reprezentowali Niemcy wołyńscy, mieli też własne organizacje i szkoły. Jednakże nie wszystkie informacje zawarte w liście dotyczącym ich przeszłości są ścisłe. Historią Czechów wołyńskich zajmuje się niemal od trzydziestu lat doc. Jaroslav Vaculík z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (w latach 1997-2001 opublikował trzytomową ich historię), dzięki czemu wiadomo, że trudno ich określać jako wysiedlonych po 1945 r. Dokumenty świadczą, że większość, po doświadczeniach okresu od 17 września 1939 r. do lata 1941 r. (wielu Czechów deportowano na Wschód), wolała podjąć intensywne starania o wyjazd do Czechosłowacji. Wkrótce zyskali opinię ludzi niechętnych ZSRR, co odbiło się na ich losach po 1948 r. Natomiast prawdą jest, że jest to środowisko zintegrowane, dzięki czemu Vaculík mógł zgromadzić cenne materiały dla swych książek, także fotograficzne.
J

JERZY TOMASZEWSKI (Warszawa)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]