Reklama

Czego wiara naucza o wierze w naukę

Czego wiara naucza o wierze w naukę

05.01.2015
Czyta się kilka minut
Na postrzeganie badań kosmosu w dużym stopniu wpływają przekonania religijne.
O

Oceany Europy, Enceladusa i Tytana, podziemne lodowce Marsa, komety pełne związków organicznych czy setki planet w odległych układach słonecznych. Wszystkie mogą być domem dla życia. To odkrycia zaledwie ostatnich kilkunastu lat. Nauka zdaje się wielkimi krokami przybliżać do odpowiedzi na pytanie: czy jesteśmy wyjątkowi, lecz samotni, czy też mamy sąsiadów? Ale dla niektórych nawet samo stawianie tego pytania jest złem. Jak pisał na blogu Ken Ham, wpływowy działacz kreacjonistyczny, poszukiwanie życia poza Ziemią jest „napędzane przez bunt człowieka przeciw Bogu”.

Najnowsze analizy wskazują, że na postrzeganie badań kosmosu w dużym stopniu wpływają przekonania religijne. Prof. Joshua Ambrosius z University of Dayton przeanalizował dane z szeregu badań opinii społecznej i sprawdził, jak odnosili się do nich przedstawiciele różnych wyznań. Badania dotyczyły wyłącznie USA, więc...

2775

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]