Czego wiara naucza o wierze w naukę

Na postrzeganie badań kosmosu w dużym stopniu wpływają przekonania religijne.

05.01.2015

Czyta się kilka minut

Oceany Europy, Enceladusa i Tytana, podziemne lodowce Marsa, komety pełne związków organicznych czy setki planet w odległych układach słonecznych. Wszystkie mogą być domem dla życia. To odkrycia zaledwie ostatnich kilkunastu lat. Nauka zdaje się wielkimi krokami przybliżać do odpowiedzi na pytanie: czy jesteśmy wyjątkowi, lecz samotni, czy też mamy sąsiadów? Ale dla niektórych nawet samo stawianie tego pytania jest złem. Jak pisał na blogu Ken Ham, wpływowy działacz kreacjonistyczny, poszukiwanie życia poza Ziemią jest „napędzane przez bunt człowieka przeciw Bogu”.

Najnowsze analizy wskazują, że na postrzeganie badań kosmosu w dużym stopniu wpływają przekonania religijne. Prof. Joshua Ambrosius z University of Dayton przeanalizował dane z szeregu badań opinii społecznej i sprawdził, jak odnosili się do nich przedstawiciele różnych wyznań. Badania dotyczyły wyłącznie USA, więc trudno powiedzieć, jak przekładają się choćby na Polskę. Ale postawy wobec nauki w Stanach są istotne, bo to właśnie ten kraj finansuje ogromny odsetek badań – nie tylko kosmicznych.

Najwięcej entuzjastów kosmosu jest wśród wyznawców judaizmu i religii Wschodu. Ale wśród chrześcijan rozwarstwienie jest ogromne. Najbardziej otwarci okazali się katolicy. Co ważne, na tę postawę nie wpływa to, jak bardzo praktykujący są ankietowani. Z drugiej strony, wśród chrześcijan ewangelikalnych więcej jest przekonanych, że ponowne przyjście Jezusa nastąpi w ciągu najbliższych 40 lat, niż tych, którzy wierzą, że w tym samym czasie nastąpią poważne przełomy w badaniach kosmosu. Są też oni, co ciekawe, w największym stopniu przekonani, że w najbliższej przyszłości w Ziemię uderzy asteroida. – Chrześcijanie ewangelikalni niechętnie godzą się z odkryciami nowoczesnej nauki – komentował prof. Ambrosius. – Czy chodzi o biologię ewolucyjną, czy o zmiany klimatu. Nasze dane pokazują, że ta sama postawa przekłada się na badania kosmosu.

Ale okazuje się też, że ich postawy są w ogromnym stopniu kształtowane przez pastorów. We wspólnotach, gdzie pastor wyraża się pozytywnie o nauce, poparcie dla badań kosmosu było dwukrotnie wyższe. Rzecz w tym, że wielu duchownych podziela wizję świata Kena Hama.

Zupełnie inny sygnał idzie z Watykanu. Jak pisał dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, o. José Gabriel Funes, niewiara w istnienie obcych to „ograniczanie wszechmocy Boga”.

WOJCIECH BRZEZIŃSKI jest dziennikarzem Polsat News, w którym prowadzi autorski program popularnonaukowy „Horyzont zdarzeń”. Stale współpracuje z „TP”.

O relacjach nauki i religii czytaj w naszym serwisie www.NaukaiReligia.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarz naukowy, reporter telewizyjny, twórca programu popularnonaukowego „Horyzont zdarzeń”. Współautor (z Agatą Kaźmierską) książki „Strefy cyberwojny”. Stypendysta Fundacji Knighta na MIT, laureat Prix CIRCOM i Halabardy rektora AON. Zdobywca… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2015