Reklama

Ładowanie...

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu – wystawa

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu – wystawa

13.11.2017
Czyta się kilka minut
„Odkrycie archiwum dr. Ringelbluma jest punktem zwrotnym dla poznania dziejów ghetta warszawskiego” – napisał Hersz Wasser, współtwórca i potem odkrywca Archiwum.
GRZEGORZ KWOLEK / ŻIH
S

Stała wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego – czynna od 16 listopada tego roku – opowiada o powstaniu Archiwum i ludziach, którzy je tworzyli, a także o sytuacji Żydów podczas II wojny światowej. Mówi również o powojennych poszukiwaniach Archiwum, o jego konserwacji, badaniu i upowszechnianiu.

Na wystawie znalazły się 43 oryginalne obiekty z Archiwum, biografie 36 członków Oneg Szabat i filmy powstałe specjalnie na potrzeby wystawy. Ekspozycja, jak pisze Paweł Śpiewak w tekście jej towarzyszącym, „pozwala nam dzisiaj spojrzeć i zrozumieć los Żydów z perspektywy ofiar na tygodnie, godziny przed śmiercią. Pojąć ich rozpacz, samotność, strach. To jest wyjątkowe świadectwo”.

KURATOR: Paweł Śpiewak, współkurator: Anna Duńczyk-Szulc
PROJEKTANCI: Aneta Faner, Piotr Duma
WSPÓŁPRACA: Zuzanna Benesz-Goldfinger, Jarosław Kubicki, Sławomir Różański
AUTORZY PROGRAMU: Jolanta Hercog, Krzysztof Rozen

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa.
Wystawa czynna: poniedziałek–piątek 9.00-18.00, niedziela 10.00-18.00.
Rezerwacje i bilety on-line: www.tickets.jhi.pl

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]