Reklama

Czas równoległy

Czas równoległy

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Dobra Nowina nie jest po to, by wzbudzać w nas tęsknotę za powrotem do "tamtych" błogosławionych czasów.
"

"Na pamiątkę" - ileż sentymentów wiąże się z tymi słowami! Zdjęcie od dziewczyny poznanej na wakacjach, jubileuszowy album od kolegów z biura, słodkie obrazki rozdawane dzieciom przez księdza podczas kolędy... Czy pamiątka Pierwszej Komunii Świętej, swoisty dyplom, który można oprawić w złocone ramki i powiesić na ścianie. Wszystkie te pamiątki łączy jedno: ktoś je nam podarował bez naszego specjalnego wysiłku. My byliśmy tylko biernymi odbiorcami - wystarczyło uśmiechnąć się i powiedzieć "dziękuję".

Jezus w Wieczerniku nie rozdawał apostołom swoich wizerunków, tylko łamał chleb, pił wino, następnie przykazał uczniom, by czynili to samo na jego pamiątkę. Ale jak można cokolwiek "czynić na pamiątkę"? I to pamiątkę niezwykłą, bo przypieczętowaną prawdziwą krwią Boga-Człowieka?

W liturgii mszalnej jest czas na wspomnienie, zwane z grecka anamnezą...

5230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]