Reklama

Ładowanie...

Czas równoległy

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Dobra Nowina nie jest po to, by wzbudzać w nas tęsknotę za powrotem do "tamtych" błogosławionych czasów.
"

"Na pamiątkę" - ileż sentymentów wiąże się z tymi słowami! Zdjęcie od dziewczyny poznanej na wakacjach, jubileuszowy album od kolegów z biura, słodkie obrazki rozdawane dzieciom przez księdza podczas kolędy... Czy pamiątka Pierwszej Komunii Świętej, swoisty dyplom, który można oprawić w złocone ramki i powiesić na ścianie. Wszystkie te pamiątki łączy jedno: ktoś je nam podarował bez naszego specjalnego wysiłku. My byliśmy tylko biernymi odbiorcami - wystarczyło uśmiechnąć się i powiedzieć "dziękuję".

Jezus w Wieczerniku nie rozdawał apostołom swoich wizerunków, tylko łamał chleb, pił wino, następnie przykazał uczniom, by czynili to samo na jego pamiątkę. Ale jak można cokolwiek "czynić na pamiątkę"? I to pamiątkę niezwykłą, bo przypieczętowaną prawdziwą krwią Boga-Człowieka?

W liturgii mszalnej jest czas na wspomnienie, zwane z grecka anamnezą...

5230

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]