Ładowanie...
Czas robotników
Jednak przed 1939 r. grupa ta była niewielka, więc komunistom zależało na szybkim zbudowaniu wielkoprzemysłowego proletariatu.
Czy jednak, prócz głoszenia, że robotnicy są "siłą sprawczą procesu historycznego", dali im coś jeszcze? Władysław Frasyniuk, w PRL opozycjonista (z zawodu kierowca ciężarówki) przyznaje, że owszem, tworzono pozory lepszego traktowania robotników. - Za Gomułki drobne przestępstwa, np. bójki, były traktowane przez sądy łagodniej, gdy dotyczyło to lumpenproletariatu - mówi. No i robotnicy zarabiali zwykle więcej niż np. lekarze czy profesorowie.
Łukasz Kamiński, historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego i IPN, mówi: - Propaganda rozbudziła w robotnikach poczucie wielkiej roli, ale grupa ta czuła się upośledzona, a nie uprzywilejowana.
Władze lansowały gospodarkę ekstensywną, forsując wzrost produkcji...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]