Reklama

Czarna księga scjentologii

Czarna księga scjentologii

14.07.2009
Czyta się kilka minut
W Niemczech Kościół Scjentologiczny jest pod obserwacją kontrwywiadu. Podejrzewa się, że jego działalność narusza konstytucję.
N

Na berlińskich ulicach zachwalają książki: jak radzić sobie ze stresem, jak rozwijać osobowość. Prowadzą też niewielkie sklepy, "centra dianetyczne". Zasadniczo łowią nowych wyznawców przez kursy czy szkolenia poprawiające jakość życia. Oferują je w swoich regionach i w centralnej siedzibie, którą otworzyli w Charlottenburg, dzielnicy Berlina.

Nie ma wątpliwości: scjentolodzy na dobre usadowili się w Niemczech jako ważnym obszarze operacyjnym, także z punktu widzenia dalszej ekspansji, np. w kierunku Europy Środkowej.

Organizacja oficjalnie nazywa się Kościołem Scjentologicznym. Jednak w Niemczech, bardzo liberalnych wobec wszelkich wyznań, nie jest uznawana za Kościół i nie jest jako taki zarejestrowana. Dominuje tu pogląd, że praktyki amerykańskiej organizacji więcej mają wspólnego z manipulacją niż z wyznaniem, a metody rekrutacji świadomie...

3595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]