Reklama

Cud i chuch

Cud i chuch

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Przez Egipcjan czczony, przez Galena zwany „wiejskim panaceum”, z domowej apteki wreszcie awansował na salony. Na czosnek się już nie narzeka. Więcej: chyba go pokochaliśmy.
Ornak, gatunek czosnku o szczególnie silnym aromacie. W czosnkowym zagłębiu mówi się na niego „rusek”. Fot. Michał Kuźmiński
N

Na krajowej siódemce codziennie nerwy traci tysiące kierowców podróżujących między Krakowem a Warszawą. Pewnie niewielu wie, że na wschód od mijanych po drodze małopolskich Słomnik rozciąga się obszar zwany polskim zagłębiem czosnkowym.

Masowa uprawa czosnku to w Polsce względna nowość, wcześniej rósł najwyżej w ogródkach, a patrzono nań krzywo. Z nastaniem nad Wisłą kulinarnego renesansu wszystko się zmieniło.

160 milionów główek

– Jestem właściwie amatorem – uśmiecha się Michał Wilk z Radziemic. Gmina ta, wraz z sąsiednią gminą Słomniki, stanowi właśnie owo zagłębie. Z końcem lipca, w porze zbiorów, na zmianę w jednej z gmin odbywają się Dni Czosnku. – Bo co to jest moje dziesięć arów, w porównaniu z pięcioma hektarami u niektórych?

Michał wraz z żoną Magdą uprawiają czosnek hobbystycznie. Pracują w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim....

10131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]