Reklama

Ładowanie...

Coraz dalej od Moskwy

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Jesteśmy ludźmi gór, Kaukaz to nasz dom - śpiewa raper z Karaczajo-Czerkiesji, jednej z autonomicznych republik Kaukazu Północnego, wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Rzeczywiście, jadąc przez Dagestan i Inguszetię trudno uwierzyć, że to Rosja.
K

Kaukaz Północny coraz bardziej oddala się od Moskwy. Większość etnicznych Rosjan dawno stąd wyjechała, a sfrustrowani rosyjską polityką rdzenni mieszkańcy zwracają się ku islamowi. Czy Rosja poradzi sobie z narastającymi problemami tego regionu? Dziś wszystko wskazuje na to, że nie.

Dagestan: ku islamowi

Rusłan i Albina przepraszają na chwilę, ale muszą odprawić wieczorny namaz, obowiązkową, odmawianą pięć razy dziennie modlitwę muzułmanów. Przez kwadrans z sąsiedniego pokoju dochodzi cichy śpiew i odgłos bicia pokłonów.

Mają po dwadzieścia kilka lat. On pracuje w Dagestańskim Centrum Naukowym, ona jest reporterką dagestańskiej telewizji.

Wykształceni, dowcipni, otwarci: przedstawiciele młodej elity Kaukazu Północnego. Można z nimi dyskutować na każdy temat, nie boją się niezależnych poglądów,...

8315

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]