Reklama

Coraz dalej od Moskwy

Coraz dalej od Moskwy

01.08.2004
Czyta się kilka minut
Jesteśmy ludźmi gór, Kaukaz to nasz dom - śpiewa raper z Karaczajo-Czerkiesji, jednej z autonomicznych republik Kaukazu Północnego, wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Rzeczywiście, jadąc przez Dagestan i Inguszetię trudno uwierzyć, że to Rosja.
K

Kaukaz Północny coraz bardziej oddala się od Moskwy. Większość etnicznych Rosjan dawno stąd wyjechała, a sfrustrowani rosyjską polityką rdzenni mieszkańcy zwracają się ku islamowi. Czy Rosja poradzi sobie z narastającymi problemami tego regionu? Dziś wszystko wskazuje na to, że nie.

Dagestan: ku islamowi

Rusłan i Albina przepraszają na chwilę, ale muszą odprawić wieczorny namaz, obowiązkową, odmawianą pięć razy dziennie modlitwę muzułmanów. Przez kwadrans z sąsiedniego pokoju dochodzi cichy śpiew i odgłos bicia pokłonów.

Mają po dwadzieścia kilka lat. On pracuje w Dagestańskim Centrum Naukowym, ona jest reporterką dagestańskiej telewizji.

Wykształceni, dowcipni, otwarci: przedstawiciele młodej elity Kaukazu Północnego. Można z nimi dyskutować na każdy temat, nie boją się niezależnych poglądów,...

8315

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]