Reklama

Continuum

11.11.2013
Czyta się kilka minut
Kubański pianista David Virelles zaprezentuje w Bielsku projekt muzyczny godny miana jazzowej płyty roku.
N

Najtrudniej jest opowiadać o sobie. Masz 20 lat, przyjeżdżasz do Nowego Jorku, gdzie – jak mówi Tomasz Stańko – mieszkają same cudowne dzieci. Jesteś kubańskim pianistą. To na amerykańskiej scenie żadna nowość od przynajmniej lat 60. XX wieku – złotej ery mambo i krążących między Broadwayem a Hawaną Franka Sinatry, Deana Martina czy Dizzy’ego Gillespiego. Dziś jest XXI wiek! Radiostacje na całym świecie grają wszędzie prawie to samo. A Ty? A ty grasz inaczej. Nazywasz się David Virelles.
Swój niespełna 30-letni życiorys Virelles potrafi w barwny sposób opowiedzieć grą. Gdy siada przy fortepianie, słychać jego nienaganne, klasyczne wykształcenie muzyczne. Opowieść opiera na muzyce z okolic rodzinnego miasta – Santiago de Cuba. W okolicach do dziś łatwo znaleźć rodziny, które kultywują kreolskie czy haitańskie tradycje i obrządki – zwyczaje, których nieodłącznym elementem jest...

4860

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]