Reklama

Co z tą Betelgezą

Co z tą Betelgezą

15.01.2020
Czyta się kilka minut
Jedna z najjaśniejszych gwiazd naszego nieba znów przyciągnęła z początkiem roku uwagę świata. Czy ujrzymy niedługo na niebie zjawisko równie jasne, co Księżyc? Czy zobaczymy supernową? "Warto oczywiście pamiętać, co ma na myśli astronom, kiedy mówi, że coś nastąpi niedługo" - komentuje dr Łukasz Lamża z działu naukowego "Tygodnika Powszechnego".
Gwiazdozbiór Oriona / fot. Rogelio Bernal Andreo / Wikipedia
Gwiazdozbiór Oriona / fot. Rogelio Bernal Andreo / Wikipedia

Posłuchaj

Z

Z końcem ubiegłego roku astronomowie z Villanova University w Pensylwanii donieśli, że Betelgeza, gwiazda w konstelacji Oriona, pociemniała najbardziej w swojej historii. Pojawiły się spekulacje, że jest to zwiastun jej rychłej eksplozji. Wybuch supernowej zapowiadały nagłówki w portalach. Inni naukowcy uspokajali, że jest to normalne, cykliczne zachowanie tej gwiazdy. Czy czeka nas spektakl na niebie? Niebawem, czy... za sto tysięcy lat? Opowiada dr Łukasz Lamża, którego comiesięcznych podkastów naukowych będą Państwo mogli słuchać w Podkaście Powszechnym już od lutego.

Wizualizacja Betelgezy oraz jej rozmiar w skali Układu Słonecznego / ryc. ESO, L. Calcada / NASA
Wizualizacja Betelgezy oraz jej rozmiar w skali Układu Słonecznego / ryc. ESO, L. Calcada / NASA

Muzyka: Kevin MacLeod (incompetech.com) "Fanfare for Space" na licencji CC BY / filmmusic.io

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy, tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca:


https://audiodelic.pl/

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz