Reklama

Co by tu jeszcze…

Co by tu jeszcze…

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Andrzej Lepper zorientował się, jak wiele możliwości daje mu wejście do rządzącej koalicji nawet w roli mniejszościowego uczestnika, więc postanowił ten sposób zdobywania władzy przenieść na jej lokalny szczebel.
S

Stąd propozycja likwidacji bezpośredniej elekcji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, złożona na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Nie mając odpowiednich kandydatów i elektoratu, zwłaszcza w dużych miastach, Samoobrona nie miałaby szans na zdobycie tych stanowisk. Odebranie prawa ich obsady mieszkańcom, a przyznanie go radom pozwala liczyć na wytargowanie czegoś w koalicyjnych umowach. Teoretycznie nie jest wykluczone, że w zamian za poparcie dla przedstawiciela PiS jako prezydenta Warszawy, Samoobrona dostałaby od koalicjantów prawo obsady stanowiska prezydenta Krakowa, choć wśród jego mieszkańców ma elektorat plasujący się poniżej granicy błędu statystycznego.

PiS oficjalnie stanowiska wobec propozycji Samoobrony nie zajął, ale już od kilku tygodni dochodzą sygnały, że politycy tej partii sami taką zmianę ordynacji szykują. To sposób na...

1552

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]