Cmentarz bezimiennych

Chamseddine jest wolontariuszem: organizuje pochówki imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, których ciała Morze Śródziemne wyrzuciło na tunezyjski brzeg.

Reklama

Cmentarz bezimiennych

z Tunezji
20.05.2019
Czyta się kilka minut
Chamseddine jest wolontariuszem: organizuje pochówki imigrantów z Afryki Subsaharyjskiej, których ciała Morze Śródziemne wyrzuciło na tunezyjski brzeg.
Chamseddine chowa ludzi, których ciała wyrzuciło morze. Zdjęcie z 2017 r. FATHI NASRI / AFP / EAST NEWS
H

Harraga to po arabsku: „Ci, którzy palą”.

W Tunezji harraga oznacza osoby, które podejmują ryzyko przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy, a przed wejściem do łodzi palą swoje dokumenty. To umożliwia im zmianę tożsamości i pozwala udawać np. Syryjczyków – choć Europejczycy wierzą w to dziś mniej chętnie niż w 2015 r. Bez dokumentów trudniej też zostać deportowanym.

W 2018 r. do włoskich wybrzeży dotarło ponad 5 tys. Tunezyjczyków – więcej niż przedstawicieli jakiegokolwiek innego narodu. Liczba Tunezyjczyków przypływających do Włoch przewyższyła zatem liczbę Erytrejczyków, uciekających z jednej z najokrutniejszych dyktatur świata, a także Irakijczyków czy Sudańczyków.

Niestabilność niszczy turystykę

Do Europy przeprawiło się również dwóch braci Morada, 34-letniego taksówkarza z portowego miasta Zarzis. Dziś jeden mieszka w Paryżu, gdzie (...

12721

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]