Reklama

Ciężar nowych czasów

Ciężar nowych czasów

13.04.2007
Czyta się kilka minut
Nic nie wskazywało na to, że słoneczny poranek Niedzieli Palmowej różni się w Warszawie od innych niedzielnych poranków. Pustawe chodniki, nieliczne samochody, nieco więcej ludzi w pobliżu kościołów - także w okolicach katedry św. Jana. Nowy arcybiskup stolicy miał ingres taki, jaki chciał: skromny (bo - jak powiedział - jest skromnym człowiekiem).
L

Lud Boży, owszem, wypełnił katedrę, lecz spokojnie pomieściłoby się w niej jeszcze sporo ludzi, a ci, co z roztargnieniem, przy porannej kawie śledzili w telewizorach przebieg ceremonii, nie mogli się nadziwić, czemu nie widzieli znanych twarzy kościelnych dostojników i potem z niepokojem pytali, czemu nie było kard. Dziwisza albo arcybiskupów Michalika, Gocłowskiego czy Życińskiego. Że taki był pomysł nowego pasterza, bynajmniej nie dotarło do powszechnej świadomości. Siła przyzwyczajenia jest ogromna, a jak powinien ingres wyglądać, to my w Warszawie (i w Krakowie) dobrze wiemy. Nie piszę tego, bo tak myślało wielu ludzi, ale dla podkreślenia, że początek posługi nowego arcybiskupa odbył się rzeczywiście w całkowicie nowym dla Warszawy stylu.

Zanim abp Nycz zasiadł na arcybiskupim tronie, zanim kardynał Glemp z nuncjuszem wręczyli mu pastorał na znak...

5491

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]