Reklama

Cieszę się z procesów

Cieszę się z procesów

18.06.2007
Czyta się kilka minut
Jeżeli ktoś świadomie posługuje się kłamstwem w życiu publicznym - czy to w mediach, czy w polityce - sąd musi na to reagować.
A

Adam Michnik pozwał Roberta Krasowskiego za stwierdzenie, jakoby "poświęcił jedną trzecią życia na obronę byłych ubeków" ("Dziennik" z 15 marca). W moim najgłębszym przekonaniu wygra ten proces. Dlaczego? Bo zdanie, o które chodzi, jest stwierdzeniem faktu, nie opinią. A jeżeli się udowodni nieprawdziwość tego faktu, Michnik musi wygrać. Co innego gdyby np. padło stwierdzenie, że "Adam Michnik sympatyzował z ubekami". Różnica z pozoru subtelna, a jednak w tym drugim przypadku wystarczyłoby, żeby "Dziennik" wskazał trzy, cztery wypowiedzi naczelnego "Wyborczej", w których ów twierdziłby np., że lustracja idzie za daleko. Problem w tym, że Krasowski wyraził nie ocenę osoby, lecz stwierdzał fakt. I to nieprawdziwy.

Redaktor "Gazety" wytoczył również proces Andrzejowi Zybertowiczowi, który napisał: "Adam Michnik wielokrotnie powtarzał: ja tyle lat siedziałem w...

8295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]