Ciekawe czasy

1. W poniedziałek, 6 lutego, tygodnik „Wprost” poinformował o przyznaniu Donaldowi Tuskowi tytułu Człowieka Roku 2011. Tomasz Lis poświęcił premierowi swój wstępniak, a Rafał Kalukin artykuł „Krótki film o dojrzewaniu” .

14.02.2012

Czyta się kilka minut

W numerze znalazła się także rozmowa z Tuskiem, przeprowadzona przez naczelnego pisma i Tomasza Machałę; jej tytuł: „Nie pozowałem na męża stanu”.

2

We wtorek, 7 lutego, Tomasz Lis stracił stanowisko redaktora naczelnego „Wprost”. Niemal natychmiast pojawiła się plotka, iż jest to konsekwencja przyznania tytułu Tuskowi. Jakkolwiek było: wspieranie premiera przestało być odczuwane jako zajęcie bezpieczne.

3

Wspomniany poprzednio wstępniak Lisa otwiera zdanie: „Premier Donald Tusk ma za sobą najgorszy miesiąc swoich rządów”. Nie sądzę, by ktoś chciał kwestionować ten sąd; można się co najwyżej spierać o to, czy trafniejszy nie byłby epitet „najtrudniejszy”.

4

W piątek, 10 lutego, na pierwszej stronie „Gazety Wyborczej” znalazł się zwięzły artykuł Wojciecha Szackiego o „najgorszym wyniku sondażowym w historii rządów Platformy” i o najmniejszej przewadze nad PiS od wygranych wyborów.

5

W sobotę, 11 lutego, stacja TVN 24 ogłosiła wyniki przeprowadzonego przez SMG KRC sondażu na temat reformy emerytalnej. 85 proc. jego uczestników wypowiedziało się przeciw wydłużeniu czasu pracy, 81 proc. źle oceniło pomysł wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, 61 proc. poparło pomysł referendum w sprawie reformy. Doprawdy, żyjemy w ciekawych czasach.

6

Reforma emerytalna należy do zabiegów bolesnych i ryzykownych, łatwo więc zrozumieć opór, jaki wzbudza. Ale też: jest to reforma racjonalnie uzasadniona, a nawet – nieunikniona ze względu na obiektywny proces starzenia się społeczeństwa. W tej sytuacji przyłączenie się do 14 proc. jej zwolenników jest w moim odczuciu decyzją słuszniejszą niż poddanie się woli większości.

7

Rządowi Platformy Obywatelskiej udało się w ostatnim czasie zniechęcić do siebie liczne rzesze potencjalnych wyborców. A jednak: zdecydowane stanowisko premiera w sprawie reformy emerytalnej zasługuje na szacunek i wsparcie. Oby tej determinacji starczyło na przekonywanie jak największej liczby ludzi. Oby na to przekonywanie nie było za późno.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2012