Reklama

Ciasne drzwi

Ciasne drzwi

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Wróćmy do Ewangelii z ostatniej niedzieli.
C

Chrystus mówi w niej do swoich uczniów (w tłumaczeniu Biblii Tysiąclecia): „Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi” (Łk 13, 24). Tłumaczenie jest za słabe; słowo „usiłujcie” nie oddaje w pełni tego, co zawiera oryginalne, greckie słowo. Agonizomai znaczy „walczyć”, „zmagać się” – podjąć walkę (na polu bitwy, na stadionie sportowym, na sali sądowej). Jezus mówi więc: „walczcie/podejmijcie zmaganie o to, by wchodzić przez ciasne drzwi!”. Takie tłumaczenie rezonuje w nas niemal natychmiast dwoma pytaniami. Po pierwsze: dlaczego? Po drugie: z kim?
Przeciskanie się przez ciasne drzwi samo w sobie wydaje się rzeczą mało sensowną (a co dopiero walka o prawo do owego przeciskania się...). No, chyba że drzwi te prowadzą do rzeczywistości niezwykle pożądanej, naprawdę upragnionej – drzwi do skarbu, drzwi do najważniejszego w życiu celu – do miejsca, w którym spełni się moja wewnętrzna prawda...

2819

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]