Ciało krzemowe

Organizmy modelowe w biologii są różne – od myszy przez muszki owocowe po mikroskopijne pantofelki. Ale kto powiedział, że biolog nie może zbadać również komputera?

Reklama

Ciało krzemowe

Ciało krzemowe

06.12.2021
Czyta się kilka minut
Organizmy modelowe w biologii są różne – od myszy przez muszki owocowe po mikroskopijne pantofelki. Ale kto powiedział, że biolog nie może zbadać również komputera?
Zdjęcie rentgenowskie komputera – nie jest to zbyt dobra technika diagnostyczna w informatyce. GUSTOIMAGES / SCIENCE PHOTO LIBRARY / EAST NEWS
J

Jednym z najczęściej wykorzystywanych porównań dotyczących mózgu jest jego rzekome podobieństwo do komputera. Trudno zaprzeczyć, że oba te obiekty przetwarzają informacje. Operacje, które możemy wykonać w głowie (np. mnożenie, sortowanie nazwisk w kolejności alfabetycznej albo poszukiwanie najkrótszej drogi do celu), potrafi też często przeprowadzić komputer, i to szybciej lub dokładniej. Można więc ulec wrażeniu, że mózg to swoisty komputer powstający w bólach rodzenia ewolucji.

To wrażenie wzmacniają m.in. podobieństwa pojęciowe – badacze mózgu i komputerów zdają się mówić tym samym językiem. Komórki nerwowe kodują lub dekodują różne informacje niczym komputer, który potrafi przechowywać rozmaite dane w pamięci. W mózgu, podobnie jak na twardym dysku, mamy programy, np. motoryczne, czyli związane z układem ruchu, które dokonują obliczeń – np. tego, jak najlepiej postawić...

13399

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]