Reklama

Chrześcijanin wobec bogactwa

Chrześcijanin wobec bogactwa

27.03.2012
Czyta się kilka minut
„TP” 11/12
K

Ks. Fabian Błaszkiewicz dowodzi w rozmowie „Jezus żył dostatnio”, że ewangeliczne życie w ubóstwie jest może dobre dla niektórych zakonów, ale nie odnosi się do całego Kościoła i ludzi świeckich, a ewangeliczne przestrogi wobec bogactwa i bogacenia się nie mogą być brane dosłownie.

Takiego obrazu stosunku chrześcijaństwa do bogactwa nie można uważać za zgodny z duchem Ewangelii i przesłaniem Kazania na Górze. Istnieje rzeczywiście różnica między zaleceniami Starego Testamentu a ideałami moralnymi, głoszonymi przez Jezusa w Kazaniu na Górze. Jezus głosi jakby następny etap uświadamiania ludziom moralnych wyzwań stawianych przez Boga. Ideał moralny zawarty w Kazaniu na Górze przekracza znacznie zalecenia Starego Testamentu, nakazując np. przebaczać krzywdzicielom, a nawet miłować nieprzyjaciół. Inaczej rysuje się też stosunek do dóbr materialnych. Błogosławieni z Kazania na...

2659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]